Obecnie coraz większa grupa mężczyzn cierpi na problemy z erekcją. Znajdują się w niej nie tylko panowie w podeszłym wieku i dojrzali, ale również młodzi mężczyźni, a nawet nastolatkowie.

Styl życia a problemy ze wzwodem

Jedną z najczęściej występujących przyczyn problemów z erekcją jest styl życia, jaki prowadzą mężczyźni. Niezdrowa dieta, brak ruchu czy długotrwałe pozostawanie w pozycji siedzącej prowadzą do osłabienia mięśni, przerostu tkanki tłuszczowej oraz otłuszczenia narządów, co ma negatywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. W wielu przypadkach zmiana stylu życia na zdrowszy, a więc wprowadzenie do jadłospisu pełnowartościowych posiłków czy podejmowanie codziennie aktywności fizycznej w postaci choćby spacerów, poprawia zdolność do osiągnięcia i utrzymania wzwodu.

Stres

Praca pod presją czasu i ze strony przełożonych, problemy w domu czy środowisku zawodowym to główne źródła stresu. Mężczyźni doświadczają go na każdym kroku, a jeśli zajmują w pracy wysokie, kierownicze stanowisko, stres nie opuszcza ich niemal w ogóle. Nawet panowie, którzy radzą sobie ze stresem w sposób konstruktywny, rozładowując napięcie, np. przez uprawianie sportu, mogą z czasem zacząć odczuwać negatywne skutki ciągłej ekspozycji na czynniki stresowe. Stres odbija się na pracy całego organizmu, a więc również na sferze intymnej, nie tylko w postaci problemów z erekcją, ale również zmniejszonej ochoty na seks czy czerpania mniejszej satysfakcji z intymnych zbliżeń.

Problemy natury fizycznej i psychicznej

Kłopoty z erekcją pojawiają się także na skutek zmian hormonalnych lub jako efekt choroby. Niejednokrotnie są objawem występujących chorób i zaburzeń psychicznych. Wówczas leczenie wymaga pomocy specjalisty.