Choć wielu mężczyzn ma problemy z potencją, to nie każdego można leczyć tak samo. Impotencja ma różne przyczyny, i to właśnie ze względu na nie powstał ogólny podział, stosowany przez specjalistów na całym świecie.

Impotencja na tle krążeniowym

Problemy z potencją bardzo często są wynikiem nieprawidłowego przepływu krwi przez ciała jamiste członka. Dociera ona do nich w za małej ilości, przez co ciała jamiste nie twardnieją lub szybko wiotczeją. Przyczyną są powszechne obecnie schorzenia i choroby, jak miażdżyca naczyń krwionośnych, nadciśnienie, czy zaburzenia naczyniowe, będące skutkiem zawału serca lub udaru mózgu.

Impotencja a hormony

Impotencja na tle hormonalnym najczęściej występuje u mężczyzn w okresie andropauzy. Zmniejszone wydzielanie się testosteronu i innych hormonów powoduje kłopoty z pobudzeniem erekcji lub jej utrzymaniem. Hormonalne podłoże impotencji występuje również w przebiegu niektórych chorób, np. cukrzycy lub choroby Peyroniego.

Impotencja mieszana

Szacuje się, w około 30% przypadków impotencja ma podłoże mieszanie, a więc wynika z kilku przyczyn jednocześnie. Mogą pojawiać się więc zarówno problemy z krążeniem krwi, zaburzenia hormonalne i psychiczne, które w połączeniu skutkują m.in. kłopotami z potencją. Takiej przyczyny upatruje się głównie u mężczyzn chorych na przewlekłe choroby lub u pacjentów po inwazyjnych zabiegach chirurgicznych w obrębie układu moczowo-płciowego, np. usunięcia prostaty.