Mężczyźni nie są skłonni do przyznawania się do swoich problemów zdrowotnych, szczególnie jeśli związane są one z życiem seksualnym. Nie da się jednak ukryć, że liczba mężczyzn, którzy borykają się z problemami z osiągnięciem wzwodu, jego utrzymaniem, osiągnięciem spełnienia w trakcie kontaktów seksualnych rośnie.

Kiedy nie chcesz rozmawiać…

Wielu mężczyzn trudno przekonać do wizyty u urologa, a co dopiero seksuologa. Część w ogóle nie przyznaje się do tego, że ma jakikolwiek problem. Warto pamiętać, że spora część przypadków zaburzeń erekcji wynika z niezdrowego stylu życia. Stosunkowo prosto więc można sobie z nimi poradzić. Jeśli nie chcesz od razu iść do lekarza, możesz wypróbować bezpieczne leki na potencję należące do grupy inhibitorów fosfodiesterazy piątego typu (viagra czy kamagra), które pomagają utrzymać odpowiednio rozszerzone naczynia krwionośne w okolicach intymnych, co pozwala osiągnąć wzwód i do utrzymać. Musisz jednak zdawać sobie sprawę, że leki te nie pomagają na wszystkie przyczyny problemów z erekcją. 

Lekarz od spraw męskich

W walce z zaburzeniami erekcji pomóc może nam nie tylko urolog choć to rzeczywiście jego najczęściej ma się na myśli, gdy mowa o lekarzu od spraw męskich. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że diagnozą oraz leczeniem erekcyjnych zaburzeń występują w wielu medycznych specjalnościach:

  • seksuolog – koncentruje się na psychicznych źródłach problemu, natomiast można zgłosić się do niego z: zaburzeniami orgazmu, zaburzeniami libido, awersją seksualną, brakiem wytrysku, erekcją oraz brakiem przyjemności ze stosunku seksualnego
  • urolog – zajmuje się schorzeniami układu płciowego oraz moczowego; urolog lecz przyczynie fizjologiczne impotencji; wykonuje badanie USG krwionośnych naczyń miednicy i jąder, jest więc w stanie zdiagnozować np. nieprawidłowe ukrwienia jamistych ciał męskiego prącia. Profilaktycznie powinni do niego chodzić 2 razy do roku mężczyźni po 50.
  • kardiolog – spora część problemów seksualnych może wynikać również z problemów z sercem lub układem krążenia, warto także zdawać sobie sprawę, że przy tego typu problemach niewskazane jest przyjmowanie niektórych leków na potencję. 
  • androlog – zajmuje się problemami z erekcją, które mają związek z zaburzeniami hormonalnymi z nią związanymi zajmuje się właśnie androlog.Warto się do niego udać, jeśli mężczyzna ma duże kłopoty z płodnością, wykonane badania hormonalne pokazują niepokojące wyniki, doszło w międzyczasie do powstania stanu zapalnego, mężczyzna był narażony na działanie jonizującego promieniowania albo stosował anaboliczne sterydy.